Nejvhodnější druhy pro výsadbu do truhlíků a nádob

Pelargónie-

lidově nazývané muškáty patří mezi nejvděčnější rostliny, které se používají na výsadbu do okenních a balkónových truhlíků. Kvetou od jara do podzimu a vhodné umístění v bytě i déle.

Rozmnožování u pelargonii je velmi jednoduché. Množíme je po celý rok, ale nejlepší nám zakoření od července do srpna. Vrcholové řízky odebíráme ze zdravých rostlin odlomením. Necháme je několik hodin zaschnout a až potom zasadíme. Nedoporučuje se řízky odřezávat, nebo zde vzniká nebezpečí přenosu vírusových chorob. napíchané řízky zalejeme, zakryjeme folii nebo sklenicí a necháme asi 10 dní bez dalšího ošetřování. Po 8-10 dnech řízky odkryjeme a necháme je zakořeňovat 19-25 dní už v normálních podmínkách. Po zakořěnění rostlinky zaštipujeme, aby se nám rozkošatily.

Na zimu květináče nebo truhlíky přeneseme do chráněných prostor,kde nemrzne, teplota je 3-13°C a je dostatek světla a vlhka. Nemocné nebo slabé rostliny neuchováváme. Zaléváme podle vzdušné vlhkosti, 2-3 krát za zimu.

Muškát zahradní (Pelargonium zonale)

se u nás pěstuje nejčastěji. Roste vzpřímeně, má mírně ochlupené listy s hnědými páskami. Na pěstování je nenáročný, má rád sluneční prostředí, dobře se přizpůsobuje rozdílným teplotám, snáší i suché prostředí. Je poměrně náročný na obsah živin v zemině, kterou je třeba vhodně doplňovat přihnojováním průmyslovými hnojivami, které používáme v době vegetace a květu každý týden.

Muškát převislý- (Pelargonium peltatum)

Je nejvhodnější na pěstování v okenních nebo balkónových truhlíkách na jižní a východní straně. Má hladké listy, podobné břečťanu. Květy jsou jednoduché nebo plné, v různých barevných odstínech. Protože je tento muškát převislý, vytváří nádhernou okrasu na zpestření domů. Má minimální nároky na vlhkost, dobře odolává slunečnímu úpalu. Při přezimování je o něco náročnější jako muškát zahradní. Zaléváme minimálně 1-2x za zimu. Uchováváme jen vyzrálé rostliny, které mají polodřevité až dřevnaté stonky, které úsporně hospodaří s vodou v zimě. Hodně vlhka jim škodí. Nejlépe přezimují na policích, kde je dostatek světla a teplota asi 6°C.

Muškát velkokvětý (Pelargonium grandiflorum)

má odlišné nároky jako předcházející druhy. Nesnáší příliš vysoké teploty, citlivý je na sluneční záření, optimální teplota je kolem 15°C. Za vyšších teplot listy žloutnou a opadávají. Často jej napadají škůdci - molice skleníkové. Hodí se do chráněných poloh na jihovýchodní a jihozápadní straně. Při výsadbě ho nesadíme v hustém sponu, protože pak neroste rovnoměrně, vrcholy jsou křivé a rostliny se deformují. je to rostlina, která nezná období vegetačního klidu. Na zimu jí přenášíme do chladné místnosti, kde má dostatek světla a teplotu 12-14°C.

Fuchsie(Fuchsia)

je převislá rostlina, která má velkou barevnou škálu květů. Umísťuje se na zastíněné, závětrné straně, jelikož nesnáší vítr. Vhodné umístění je před vchodem do domu, na okraj balkónu a terasy, kde netrpí slunečním úpalem a je chráněná před větrem. Rozmnožuje se podobně jako muškáty.


Netýkavka(Impatiens)

je též vhodná na výsadbu do truhlíku do zastíněných poloh, kde jiné rostliny nekvetou. Má velkou škálu barevných odstínů květů. Vysazují se 10 cm od sebe.


Na doplnění kvetoucích druhů, můžeme použít Asparagus sprengeri, který poroste jak na slunci ,tak i ve stínu. Na zastíněné místa jako doplněk můžeme použít Hederu helix.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky