Letničky

Žijou krátce, jedno léto, aproto se snaží vydat ze sebe veškerou krásu. Letniček je hodně druhů, můžeme si vybrat podle svého vkusu. Známe letničky, které snášejí vlhko nebo sucho, slunce a teplo, nebo takové , které můžeme pěstovat v polostínu.

Agerátum (Ageratum houstonianum)

vytváří malé trsy polokulovitého tvaru. Pro nás jsou vhodnější nižší formy, které dorůstají do výšky 15-25 cm. Kvete v barvě modré, bílé a modrofialové. Kombinujeme ho s nízkými odrůdami aksamitníku, jelikož modrá barva je na dálku nevýrazná. Při výsadbě postupujeme tak, že do prvního řádku sadíme ageratum a do druhého aksamitník.

Tařička (Alyssum Martitinum)

je ideální letnička do truhlíku. Barva květů je bílá, fialová a purpurová. Vyséváme přímo do truhlíku a později jí jednotíme. Můžeme jí kombinovat s petúniemi. Po odkvětu je seřízneme a po určitém čase nám rozkvetou znovu.


Papulka (Antirrhium majus)

vybíráme jen nízké druhy. Vytváří hustolosté keříky, které dorůstají výšky 20-60 cm. Květy jsou ve všech barvách, jsou uspořádané v postupně rozkvétajícím střapci. Při pěstování vyžadují slunečné polohy. Koncem srpna jsou již odkvetlé.

Begonie vždy kvetoucí (Begonia semperflorens)

snáší velmi dobře plné sluníčko. Má keříčkový vzrůst, výšku 20-40 cm. Kvete v různých barvách, u některých druhů jsou listy dekorativně zbarvené. Vysazují se v půlce května přímo do truhlíku a to nejlépe v jedné barvě, nebo směs barev není působivá. Kvete stále do příchodu mrazíku. Vyšší sorty použijeme na výsadbu do keramických mís.


Astrovka čínská (Callistephus chinensis)

je letnička, která je vhodná na výsadbu lodžii a teras. Je to světlomilná rostlina, daří se ji v každé půdě. Vhodné jsou sorty Roter Kaiser a Průhonický trpaslík, které se vyznačují velkým množstvím květů různých barev. Kvetou až do mrazíků. Tyto letničky se vysazují jako hotové rostliny, v době když začínají kvést, t.j. v druhé polovině července.


Georgina (Dahlia mignon)

je rostlina s dutým stonkem, listy jsou zoubkované. Květy tvoří jednoduché úbory, velké 10-15 cm v průměru ve všech barvách. Tuto letničku pěstujeme ze semen, které vyséváme v březnu a dubnu do truhlíku. Vyrostlé semenáčky přepichujeme do květináčů. V polovině května je sadíme do výživné, dostatečně vlhké půdy. Je to rostlina teplomilná a má ráda sluníčko.

Gazania ohnivá (Gazania splendes)

dorůstá do výšky 20-30 cm. Vytváří bohatou růžici listů. Květy margaretového typu vyrůstají na delší stopce a jsou rozdílných barev, 7-10 cm velké. Úbory se otvírají za slunečního počasí po 10 hodině a po obědě se dříve zavírají. Velmi dobře snášejí sucho a sluneční úpal. S jinými rostlinami jí nekombinujeme.

Králík kýlnatý (Chrysanthemum carinatum)

Její původní domov je v jižní Evropě. Je to rostlina bohatě rozvětvená, 40-80 cm vysoká. Známe jednoduché i plnokvěté druhy. Pro svou nenáročnost je můžeme pěstovat v každých podmínkách, ikdyž v slunečních polohách kvetou bohatěji. Jsou vhodné do větších mís nebo květináčů.

Iberka okolikatá (Iberis umbellata)

je vysoká asi 30 cm, má pevný, mírně rozvětvený stonek. Pěstuje se ze semena i výsevem přímo na místo. Začíná kvést většinou začátkem června bílým květem. Po odkvetnutí květy odřežeme, aby se nám květenství obnovilo. Iberky můžeme kombinovat s begoniemi nebo aksamitníkem.

Podvojník (Ipomea)

je popínavá rostlina, která dorůstá do výšky až 3 m. Používá se při vytváření květinových stěn, na zakrytí stěn nebo ke kovovému zábradlí. Rostliny pro svůj růst potřebují oporu. Vysévají se většinou přímo na místo, daří se jim v každé zemině. Květy jsou výrazně modré barvy. Za nepříznivého počasí a v noci zůstávají zavřené.

Kochia (Kochia)

lidově nazývaná také "letní cypřišek", je vzpřímená rostlina, vysoká 80-100 cm hustě olistěná. Můžeme si ji předpěstovat, jen musíme opatrně zalévat, aby nám klíčící rostlinky nepadaly. Přesázení snáší dobře. Je nenáročná, nejkrásněji působí v plýtkých nádobách, např. na rozdělení balkónových prostorů a okrajích lodžii a teras. Dá se tvarovat stříháním.

Hrachor voňavý (Lathyrus odoratus)

je také popínavá rostlina, vhodná na přímý výsev ke stěnám nebo zábradlím. Vytváří dlouhé stonky, které mají 4-8 voňavých květů různé barvy. Má úponky, kterými se přichytává na oporu. Na vytvoření květinových stěn se používá pletivo. Vyséváme ho na slunné místa, snáší i sucho. Jen na velmi suchých místech ho napadají molice a červený pavouček.

Lobelka (Lobelia irinus)

je rostlina nižšího vzrůstu, asi 15 cm vysoká, vytváří drobné kompaktní polokulovité trsy, hustě olistěné a obsypané fialovomodrými nebo bílými květy. Je citlivá na mráz. Vyžaduje lehší propustné zeminy a slunné stanoviště. Kombinujeme ji s aksamitníkem a begonii, neboť je málo výrazná.

Petúnie velkokvětá (Petunia hybrida grandiflora)

pochází z Jižní Ameriky a patří pro všestrannou upotřebitelnost mezi nejdůležitější letničky. Pěstuje se v mnoha odrůdách, velikostech a barvách. Truhlíky s petúnkami se umísťují na slunečních stranách domů, kde kvetou až do zámrazu. V truhlíkách dostatečně širokých, (asi 16-18 cm) můžeme mladé rostlinky sadit ve dvou řadách, 4-5 ks na 1 m, čím dosáhneme pěkný vzhled z pokoje i zvenku. Vyžaduje humózní zeminu a při období květu i přihnojování.

Portulaka velkokvětá (Portulaca grandiflora)

je rozložitá poléhavá rostlina do 10 cm výšky. Vyžaduje slunné stanoviště, kde bohatě kvete a každý den vyhání nové puky. Do okénních truhlíčků není vhodná. Můžeme ji využít na výsadbu do plochých míst na terasách a v předzahrádkách.

Šalvěj ohnivá (Salvia splendens)

je silně rozvětvená do výšky 20-40 cm.Šarlátově červené květy jsou uspořádané v dlouhých střapcích.Kvete od června do října. Vyžaduje přímé slunce. Vysazuje se  v květnu na vzdálenost 20-25 cm. Při výsadbě je důležité zaštípnout vegetační vrcholy. Zemina má být bohatá na živiny ,né však s vysokým obsahem dusíku, protože rostliny by více rostly než kvetly. Šalvěje vyníkají v okeních tuhlících, kde kvetou až do zámrazů. Můžeme je kombinovat s bílými nebo modrými petúnkami.

Aksamitník rozložitý (Taetes patula nana)

Pro balkóny jsou vhodnější nižší druhy, vysoké 10-15 cm. Květy mají žluté, žlutooranžové, neb hnědočervené velké 2-5 cm. Vyhovuje poloha na sluníčku, snáší i polostín, sucho a velké vedra. Můžeme je vysévat přímo na stanoviště nebo v květnu sázet hotové sazenice na vzdálenost 10-15 cm. Je nenáročná na pěstování snáší déšť i déle trvající sucho. Je výhodná pro balkóny výškových domů. Jako doplňkové druhy se doporučují květy červené barvy jako je pelargonie nebo šalvěj.

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus)

je poléhavá nebo popínavá. Je vhodná do oken na plné slunce. Nejlépe ji vyhovuje hlinito-písčitá propustná zemina. Semeno můžeme vysévat přímo na místo, ale pak rostliny  později kvetou. Nejvýhodnější je sadit předpěstované rostliny koncem května. Je citlivá na mráz. Kvete od poloviny června do příchodu prvního mrazu.

Sporýš zahradní - (Verbena x hybrida)

Dorůstá do výšky 15-45 cm. Pro balkóny jsou vhodné nízké odrůdy ze skupiny "compacta". Vyžadují teplou sluneční polohu , kde kvetou dlouho a vytvářejí velké množství výrazných květů. Vyšší druhy se můžou použít na  vysázení keramických mís, né velmi hlubokých.

Zínia (zinnia elegans gracillisma)

Okouzlující a barevné malé astry, které pokrývají Zemi barevným kobercem, jsou cínie. Zahradníci již dlouho oceňují rozmanitost jejích odrůd a odstínů. Pokud ve svém životě nemáte dostatek barev - cínie je snadno přidá!

Dorůstá do výšky 25 cm. Sadíme zásadně předpěstované rostliny. Daří se jim v teplých, chráněných polohách. Nízké druhy použijeme k osázení okenních truhlíků. Zářivé červené barvy nejvíce vyniknou v keramických mísách, umístěných na terase.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky